تامین منابع مالی برای کسب و کارها

صندوق P.E دیوان

عرضه و پذیرش شرکت ها

مزایای عرضه و پذیرش

الف ) برای شرکت ها

-تامین مبالغ جذاب مالی :

به ۲ طریق:

۱-۱)تامین منابع مالی از طریق سهام:

  1. فروش خرد سهام

تامین منابع جذاب مالی به صورت خرد، از طریق فروش سهام به کدهای بورسی حقیقی و حقوقی فعال در بازار سرمایه، بدون به خطر افتادن حاکمیت شرکتی. که به دو روش انجام می‌شود:

  • فروش خرد سهام فعلی شرکت
  • افزایش سرمایه و انتشار سهام
  1. فروش بلوکی سهام

تامین منابع جذاب مالی به صورت فروش عمده سهام

۱-۲)تامین منابع مالی از طریق بدهی:

در صورتی که سهامداران عمده شرکت، تمایل به شراکت بیشتر سهام خود با سهامداران خرد نداشته باشند ولی در عین حال نیاز به تامین منابع مالی برای رشد و توسعه شرکت داشته باشند، می‌توان از تامین مالی مبتنی بر بدهی برای شرکت‌های بورسی استفاده نمود که بر دو نوع است:

  1. دریافت وام بانکی

از آنجایی که با پذیرش شرکت‌ها در بورس و فرابورس، سهام آن‌ها قابل وثیقه‌گذاری نزد بانک‌ها می‌شود، بنابراین بدون نیاز به فراهم آوردن وثایق سنگین و با طی مراحل ساده‌تر، شرکت قادر به دریافت تسهیلات خواهد بود.

  1. انتشار اوراق بدهی

هرچند انتشار اوراق بدهی برای شرکت‌های غیر بورسی نیز ممکن است ولی با پذیرش شرکت‌ها در بورس، با مراحل تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی، به مراتب ساده‌تر و سریع‌تر شده و تسهیل می‌گردد.

 ۲ – معافیت مالیاتی

مالیات پرداختی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار اول و دوم فرابورس یا بازار بورس بین ۲۲/۵ الی ۲۰ درصد خواهد بود (بین ۲/۵ تا ۵ درصد معافیت).

۳ – هزینه سرمایه بسیار پایین نسبت به تامین مالی غیر بورسی

سرمایه‌گذار، عموما با مبالغ کم (بدلیل ریسک نقدشوندگی و قانونی) و بازده مورد انتظار بالا (بازده مورد انتظار بالای ۴۵ درصد) حاضر به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های غیر بورسی است. این امر به دلیل عدم نظارت یک نهاد ناظر بر شرکت‌های غیر بورسی و ریسک بالای سرمایه‌گذاری در آن‌ها اتفاق می‌افتد. در حالی که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی- به دلیل شفافیت این شرکت‌ها و نظارت سازمان بورس بعنوان نهاد ناظر بر آن‌ها و نقدشوندگی بالای آن- با مبالغ بسیار بیشتر و بازده مورد انتظار کمتر (بازده مورد انتظار معادل ۲۵ تا ۳۰ درصد) صورت می‌پذیرد.

۴ – مشارکت سهامداران خرد هم در سود و هم در زیان

بر خلاف دریافت تسهیلات بانکی و انتشار اوراق بدهی که شرکت، ملزم به بازپرداخت اصل پول به اضافه‌ی بهره آن فارغ از روند سودآوری شرکت خواهد بود، سهامداران خرد- از آنجایی که مالک شرکت (ولو بخش بسیار کوچکی از آن) محسوب می‌شوند- هم در سود و هم در زیان شریک هستند و شرکت ملزم به بازپرداخت اصل پول و بهره به آن‌ها نمی‌باشد. به عبارت دیگر به خصوص در شرایط عدم اطمینان بالا، عموما مدیران تامین مالی از مسیر حقوق صاحبان سهام را به تامین مالی مبتنی بر بدهی ترجیح می دهند.

۵ – حمایت سهامداران از شرکت

عموما سهامداران خرد شرکت- به دلیل اینکه بخش مهمی از دارایی خود را (ولو مبلغ آن بسیار اندک باشد)، به خرید سهام آن شرکت تخصیص داده‌اند- در برابر خطراتی که شرکت، سهام آن و ارزش سهام آن را تهدید می‌کند (مانند بسته شدن نماد یا مباحث تغییرات قانونگذاری و …)، از طریق مطالبه‌ی حقوق آن از نهاد‌های ذی‌ربط، حافظ منافع آن خواهند بود.

۶ – عمر نامحدود شرکت

تمام صاحبان کسب و کار بخش خصوصی که می‌خواهند شرکتشان عمر نامحدود پیدا کرده و پس از آن‌ها نیز در سطح گسترده‌ای به فعالیت خود ادامه دهد، با ورود به بورس به این خواسته خود تا حد خوبی (جدا از بحث ورشکستگی که ذات هر کسب و کار و صنعتی می باشد) دست خواهند یافت.

۷ – حمایت سازمان بورس از شرکت‌های بورسی

در اکثر مواردی که قانون یا دستورالعمل جدید، فضای کلی صنعتی را تهدید می‌کند، سازمان بورس به منظور حمایت از سهامداران خرد آن شرکت، در مراجع قانونی به دفاع از آن صنعت و طبیعتا آن شرکت خواهد پرداخت.

۸ – امکان وثیقه‌گذاری سهام

شبکه بانکی کشور، سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران را به عنوان دارایی قابل قبول به منظور وثیقه‌گذاری و اعطای تسهیلات، به رسمیت می‌شناسد؛ از این رو سهامداران عمده و سایر سهامداران شرکت‌ها می‌توانند از طریق توثیق سهام شرکت مطبوع خود، نسبت به اخذ تسهیلات، اقدام کنند.

۹ – معرفی شرکت به بازار و کشف عادلانه قیمت سهام

انعکاس اخبار و قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در سایت‌های رسمی تحت نظارت بورس، رسانه‌ها و سایر پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، موجب معرفی شرکت به آحاد جامعه، سرمایه‌گذاران، مشتریان و سایر افراد ذی‌نفع می‌شود. همچنین تیم آرتینبا شبکه گسترده ارتباطی خود در بازار سرمایه، اقدام به شناساندن شرکت مورد نظر و قابلیت‌های رشد و توسعه‌ای و مدیریتی آن به فعالان بازار خواهد کرد.

ب ) برای سهامدار عمده

با معرفی قابلیت‌های شرکت و انتشار اخبار توسعه و رشد سودآوری آن، اقبال سرمایه‌گذاران نسبت به سهام این شرکت، به تناسب رشد سودآوری آن، افزایش خواهد یافت و این امر موجب می‌گردد ارزش شرکت مورد نظر در بازار به ارزش ذاتی خود نزدیک شده و متناسب با این تغییر ارزش، ثروت سهامدار عمده نیز به ارزش ذاتی خود نزدیک گردد. همچنین با نظارت سازمان بورس بعنوان نهاد ناظر بر شرکت‌های بورسی و لزوم شفافیت اطلاعاتی، سیستم‌های حسابداری، کنترل داخلی و … شرکت بهبود خواهد یافت و این امر موجب سلامت ساختار مالی و اقتصادی آن خواهد شد. همچنین به دلیل اینکه تداوم رشد ارزش شرکت و حفظ و افزایش تقاضا برای سهام آن در بورس، در گرو سودآوری آن شرکت است، بنابراین همین امر به عنوان نیروی محرکه تداوم و رشد سودآوری شرکت به عنوان یکی از مهمترین شاخص های عملکردی جهت رشد ثروت سهامداران عمل خواهد کرد.