تامین منابع مالی برای کسب و کارها

صندوق P.E دیوان

عرضه و پذیرش شرکت ها

مراحل ارائه خدمات

خدمات تیم ما در فرآیند عرضه شرکت در بورس شامل ۳ مرحله است که در ادامه به شرح هریک از این مراحل پرداخته شده است:

شروع )  معارفه و پرسش و پاسخ با مشاور پذیرش

در این بخش، تیم ما، طی جلسات حضوری با شرکت مورد نظر، اقدام به پاسخگویی به سوالات ایشان در خصوص ورود به بورس خواهد نمود.

مدت زمان لازم برای این مرحله: بسته به تعداد جلسات مورد نیاز شرکت

هزینه این مرحله: صفر تومان

فازصفر ) تحلیل هزینه منفعت

در قدم نخست، یک قرارداد منع افشای اطلاعات محرمانه بین شرکت متقاضی و تیم آرتین امضا می‌شود.

سپس صورت‌‌های مالی حداقل آخرین دوره‌ی شرکت متقاضی، در اختیار تیم آرتین قرار می‌گیرد. تیم ما با در دست داشتن صورت‌های مالی اعلام می‌کند که آیا این شرکت شرایط لازم برای پذیرش در بورس و فرابورس را می‌تواند احراز کند یا خیر. 

 بعلاوه یک فرم خام اکسل ارزشگذاری توسط تیم ما به شرکت متقاضی ارائه می‌شود که شرکت متقاضی باید آن را با اطلاعات مالی فعلی واقعی شرکت و همچنین پیش‌بینی بودجه ۵ سال آتی خود پر نماید.

 با این اکسل، تیم ما می‌تواند در قالب یک پروپوزال پذیرش، به صورت حدودی محاسبه کند که شرکت متقاضی در صورت ورود به بورس، چقدر ارزشگذاری می‌شود، در روز عرضه اولیه به چه میزان می‌تواند تامین مالی کند، بعد از ورود به بورس با توجه به مفروضاتی که ارائه کرده می‌تواند به چه ارزشی برسد و در این مسیر، طی چه مدت زمان، به چه میزان می‌تواند تامین مالی نماید. با توجه به اینکه اکثر شرکت‌های غیر بورسی چند دفتره هستند، لازم است در سال آخر منتهی به پذیرش، سود واقعی خود را نشان دهند تا از نظر فرابورس، شرایط ورود به بورس را از نظر فروش و سودآوری، احراز نمایند؛ بنابراین در سال منتهی به پذیرش در بورس و همچنین پس از ورود به بورس، ناگزیر به پرداخت مالیات واقعی خواهند بود. این پروپوزال (در صورت نیاز شرکت به بررسی این امر)، می تواند نشان ‌دهد که با وجود پرداخت مالیات بیشتر، آیا با رشد ارزش بازار شرکت و مجموع تامین مالی که می‌تواند طی یکسال آتی از بورس بدست آورد، ورود شرکت به بورس و فرابورس، برای ایشان توجیه اقتصادی خواهد داشت یا خیر.

سایر محتوای پروپوزال پذیرش به شرح ذیل است: مزایای ورود به پذیرش و پاسخگویی به دغدغه‌های شرکت‌ها در این خصوص؛ فازهای سه‌گانه پذیرش، هزینه و زمانبندی پذیرش.

در صورتی که با ارائه این پروپوزال، شرکت به نقطه‌ی تصمیم برای ورود به بورس برسد، وارد فاز بعدی خواهیم شد.

مدت زمان لازم برای این مرحله : از روز دریافت صورت‌های مالی شرکت و فایل اکسل تکمیل شده توسط شرکت، سه روز کاری

هزینه این مرحله : صفر تومان

فاز ۱)  آماده سازی شرکت برای ورود به بورس و تهیه مدارک پذیرش

در این مرحله، ابتدا یک قرارداد مشاوره پذیرش بین ما و شرکت متقاضی پذیرش، منعقد می‌گردد.

سپس شرکت متقاضی و تیم ما اقدام به انجام دو مرحله ذیل به صورت موازی می‌نمایند:

  1. Restructure شرکت:

در صورتی که شرکت، چند دفتره باشد و حسابرس آن، معتمد سازمان بورس نباشد، باید صورت‌ مالی سال منتهی به پذیرش آن اصلاح شده و در آن، سود واقعی نشان داده شود و سپس توسط حسابرس معتمد سازمان بورس، حسابرسی شود. برای اصلاح صورت‌های مالی و حسابرسی آن توسط حسابرس معتمد سازمان بورس، در صورتی که خود شرکت تیم متخصص مالی و حسابرس معتمد سازمان در اختیار داشته باشد، می‌تواند راساً اقدام نماید. در غیر این صورت، تیم ما قادر است یک تیم متخصص مالی را جهت اصلاح صورت‌های مالی شرکت مورد نظر و حل مشکلات احتمالی آن‌ها با مالیات و بیمه و غیره در اختیار شرکت قرار دهد و پس از اصلاح صورت‌های مالی، از طریق تیم حسابرسی معتمد سازمان بورس خود، اقدام به حسابرسی صورت‌های مالی نماید.

همچنین در صورتی که شرکت نیاز به restructure مالی نظیر افزایش سرمایه  یا سایر اصلاحات نظیر تفکیک فعالیت‌های شرکت و غیره داشته باشد، با همراهی و مشاوره تیم ما این کار در انجام خواهد شد.

  1. تهیه مدارک پذیرش:

جهت صرفه جویی در زمان، موازی با فرایند قبلی، باید همزمان، مدارک لازم برای پذیرش آماده گردد. برای این کار، یک گروه واتساپ با حضور تیم شرکت متقاضی پذیرش و تیم آرتین تشکیل شده و فهرست مدارک مورد نیاز برای پذیرش شرکت متقاضی، توسط تیم ما در این گروه اعلام خواهد شد. شرکت متقاضی باید نسبت به آماده‌سازی مدارک مورد نظر اهتمام ورزد. یکی از مهمترین مدارک که معمولا آماده‌سازی آن زمان زیادی طلب می‌کند، امیدنامه پذیرش است. تیم ما با ارائه مشاوره به شرکت مورد نظر در قالب مشاوره غیر حضوری و حضوری، کمک می‌کند که کلیه مدارک لازم جهت ارائه به فرابورس – از جمله امیدنامه- را آماده کند.

مدت زمان لازم برای این مرحله: در صورتی که شرکت، با تیم ما همکاری تام داشته و سرعت عمل مناسب داشته باشد، حدودا یک ماه کاری

هزینه این مرحله: هزینه‌های مشاوره برای restructure در صورت نیاز و به صورت توافقی، هزینه‌های حسابرسی توسط حسابرس معتمد سازمان بورس در صورت نیاز، هزینه مشاور مالیاتی در صورت نیاز و غیره.

فاز ۲)  ارسال مدارک پذیرش به فرابورس و انجام کارهای اداری پذیرش

ابتدا مدارکی که در مرحله قبل توسط شرکت متقاضی، تهیه و تکمیل شده است، توسط تیم ما به فرابورس ارسال می‌گردد. لازم به ذکر است کلیه این مدارک باید در سامانه پذیرش فرابورس به نام فراسا بارگذاری شود و تا تکمیل کامل همه ی مدارک و ارائه نسخه فیزیکی و الکترونیک آن‌ها به تیم ما، امکان بارگذاری آن‌ها در سایت فراسا وجود ندارد. زیرا با بارگذاری هر مدرک، مدارک بارگذاری شده وارد فرایند بررسی مدارک توسط کارشناسان پذیرش فرابورس می‌شود و با مشاهده‌ی ناقصی مدارک، مدارک مورد نظر رد شده و جهت تکمیل، برگشت داده می‌شود. بنابراین لازم است مدارک به صورت کامل بارگذاری شود و بنابراین سرعت طی این مرحله، منوط به سرعت شرکت متقاضی در تهیه و تکمیل کلیه مدارک و ارائه نسخه فیزیکی و الکترونیکی آن‌ها به تیم ما می‌باشد.

سپس بعد از بررسی مدارک توسط فرابورس، یک جلسه معارفه توسط فرابورس تشکیل خواهد شد که هیات پذیرش فرابورس، به همراه تیم شرکت مورد نظر و تیم ما در یک جلسه حضوری به آشنایی فرابورس با شرکت مورد نظر خواهد پرداخت.

سپس در مراحل بعدی، جلسه کمیته عرضه پذیرش سازمان برگزار خواهد شد. این جلسه متشکل از هیات پذیرش فرابورس، تیم شرکت متقاضی شامل مدیرعامل، مدیرمالی و سهامدار عمده، و تیم ما شامل مدیر عرضه پذیرش و کارشناس پذیرش خواهد بود. در این جلسه شرکت باید به دفاع از صورت‌های مالی و طرح‌های آتی و سایر مدارک خود در برابر هیات پذیرش بپردازد. در کلیه این مراحل، تیم ما جهت دفاع از شرکت، شرکت را کاملا همراهی و آماده‌سازی خواهد کرد.

پس از این جلسه، طی چند روز کاری، فرابورس، نظر نهایی خود را  مبنی بر قبول یا رد پذیرش شرکت متقاضی اعلام خواهد کرد. در صورت قبول پذیرش، شرکت باید مراحل تبدیل شدن به سهامی عام، ثبت نزد سازمان، درج، دریافت توکن، سپرده‌گذاری سهام نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تعیین نماد و غیره را با همراهی و مشاوره تیم ما طی نماید.

پس از طی کلیه این مراحل، شرکت آماده عرضه خواهد شد. در این مرحله یک جلسه ارزشگذاری با تیم فرابورس برگزار می‌شود که طی آن، یکبار تیم ما و یکبار کارشناسان بورس، اقدام به ارزشگذاری شرکت مورد نظر خواهند کرد. نهایتا طرفین بر یک ارزش مشخص، به توافق می‌رسند که این ارزش، مبنای ورود شرکت به بازار سرمایه قرار خواهد گرفت.

همچنین باید یک بازارگردان و یک متعهد خرید برای شرکت انتخاب شده و به فرابورس معرفی گردد. در کلیه این موارد، برای یافتن و معرفی این اشخاص، آرتینبا شرکت مورد نظر همراهی خواهد کرد.

در نهایت یک تاریخ عرضه اولیه تعیین شده، عرضه شرکت، آگهی شده و شرکت، عرضه می‌گردد.

مدت زمان لازم برای این مرحله: در صورت همکاری کامل شرکت، بین ۲ ماه تا ۳ ماه کاری

هزینه این مرحله: هزینه‌های اعلام شده از جانب فرابورس

فاز ۳)  مدیریت حضور شرکت متقاضی در بازار سرمایه و کمک به آن برای  رسیدن به ارزش ذاتی

نکته مهم: این فاز از خدمات تیم آرتین، اضافه بر خدمات پذیرش شرکت متقاضی خواهد بود و در صورتی ارائه می‌گردد که شرکت متقاضی تمایل داشته باشد بعد از ورود به بورس، ارزش خود را به ارزش ذاتی‌‌اش نزدیک کند، در سطوح مختلفی از ارزش، به صورت پلکانی و طبق برنامه‌ریزی، تامین مالی جذابی نماید و حضور خود در بازار سرمایه را مدیریت کند. هر چند پیشنهاد حرفه‌ای تیم ما مبنی بر انجام فاز ۳ و بهره‌مندی از مزایای قابل توجه آن می‌باشد، ولی در صورت عدم تمایل شرکت برای انجام این فاز، همکاری تیم ما با شرکت در انتهای فاز ۲ به اتمام خواهد رسید.  

در این مرحله تیم ما ابتدا واحد امور سهام شرکت را جهت پاسخگویی به سهامداران، بارگذاری اطلاعاتی که به موجب قوانین سازمان، شرکت ملزم به افشای آن‌ها خواهد بود در سامانه کدال و غیره. راه‌اندازی خواهد کرد. نیروهای مستقر در واحد امور سهام می‌توانند توسط خود شرکت معرفی شده و توسط تیم ما آموزش ببینند. یا در صورت در اختیار نداشتن چنین نیرویی، تیم ما می‌تواند اقدام به معرفی نیروی آموزش دیده و استقرار وی در واحد امور سهام شرکت نماید.

در مرحله بعدی، تیم آرتین ، هم پیش از عرضه اولیه و هم در یک سال الی یک سال و نیم پس از عرضه شرکت، اقدام به برگزاری جلسات roadshow و معرفی شرکت به مدیران سرمایه‌گذاری و فعالان بازار سرمایه، بازارگردانی حرفه‌ای و مبتنی بر شیوه‌های نوین خواهد کرد. طی این جلسات، تیم ما به شناساندن پتانسیل‌های رشد و سودآوری، طرح‌های توسعه‌ای و برنامه‌های آتی آن و حسن عملکرد مدیریت شرکت به فعالان بازار، اقدام خواهد نمود. همین امر موجب اقبال فعالان بازار به سهام شرکت و افزایش تقاضای سهم آن، و در نتیجه، نزدیک شدن ارزش شرکت به ارزش ذاتی آن خواهد شد.

بعلاوه شرکت در مقاطع مختلف نیاز به تامین مالی مجدد از بازار خواهد داشت. تیم ما به شرکت کمک می‌کند که این تامین مالی را به صورت پلکانی، در ارزش بازار مناسب و بدون به خطر افتادن حاکمیت شرکتی خود انجام دهد.

در مجموع تیم ما با طرح‌های از پیش برنامه‌ریزی شده، به شرکت کمک می‌کند به ارزش ذاتی و واقعی خود نزدیک گردد. تا جایی که شرکت بتواند به تدریج، ضمن آشنایی با مختصات بازار سرمایه، سکان هدایت خود در بازار را بدون نیاز به کمک مشاور، به دست بگیرد. پس از دوره یکسال تا یکسال و نیمه در صورت توافق طرفین، این مشاوره ادامه خواهد داشت و در غیر این صورت، می‌توان پایان همکاری بین دو تیم را اعلام نمود..

مدت زمان لازم برای این مرحله: بسته به درخواست شرکت، بین یک سال تا یک سال و نیم و بیشتر

هزینه این مرحله: توافقی