تامین منابع مالی برای کسب و کارها

صندوق P.E دیوان

عرضه و پذیرش شرکت ها

دغدغه های متداول شرکت ها

دغدغه‌های مشترک شرکت‌ها در خصوص ورود به بورس:

1 – به خطر افتادن حاکمیت شرکتی

یکی از مهمترین دغدغه‌های شرکت‌ها برای ورود به بورس، لزوم شریک شدن مالکیت شرکت با سهامداران خرد و همچنین نگرانی از مالکیت درصد بالایی از سهام شرکت توسط یک سهامدار و از دست دادن کنترل مدیریتی بر شرکت می‌باشد. رفع این دغدغه از چند منظر می‌توان پاسخ داد:

الف )  در روز عرضه اولیه، تنها ۱۰ درصد از سهام شرکت توسط تعداد بسیار زیادی کد حقیقی و حقوقی خریداری می‌شود (اخیرا فرابورس پیشنهاد عرضه درصد بیشتری از سهام را در عرضه اولیه می‌دهذ که برای هر مورد پذیرش، متفاوت استو باید توسط فرابورس اعلام شده و مورد شور و مشورت تیم متقاضی و تیم ما قرار گیرد). بنابراین این مقدار بین سهامداران خرد، کاملا پخش می‌شود و امکان خرید سهام بیش از مقدار تعیین شده، برای هیچ کد حقیقی و حقوقی وجود ندارد.

ب )  فرض می‌کنیم در بدو ورود به بورس، ارزش بازاری شرکت، بعنوان مثال، معادل ۱۰۰ میلیارد تومان تعیین شده و با عرضه ۱۰ درصد از سهام خود، شرکت موفق به تامین ۱۰ میلیارد تومان منابع مالی در روز عرضه اولیه شود. در روزهای آتی، شرکت، با حسن عملکرد و مدیریت خود و مشاوره تیم ما، قادر خواهد بود با انتشار اخبار توسعه و رشد سودآوری خود به بازار، ارزش فعلی خود را به ارزش ذاتی خود نزدیک نماید. اگر بعنوان مثال با انجام فعالیت‌های توسعه‌ای و افزایش سودآوری شرکت، ارزش بازار این شرکت به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید، و شرکت مجددا نیاز به ۱۰ میلیارد تومان تامین مالی داشت، این بار با عرضه‌ی تنها ۲ درصد از سهام خود می‌تواند مبلغ مورد نظر را از بازار تامین نماید. بدین ترتیب با بزرگتر شدن شرکت و نزدیک شدن ارزش بازاری آن به ارزش ذاتی، برای هر بار تامین مالی مجدد، شرکت می‌تواند با عرضه‌ی مقدار کمتری سهام در مبالغ بالاتر، معادل مبلغی که در روز عرضه اولیه تامین مالی نمود و یا بیشتر از آن، تامین مالی کند. بنابراین سهام شرکت مورد نظر در مقاطع زمانی مختلف، هم بسیار خردخرد و هم به قیمت بالاتر که منجر به تامین مالی بیشتر با عرضه سهم کمتر خواهد شد و جمع‌آوری چنین سهامی با این قیمت و از دست تعداد بسیار زیادی سهامدار خرد، برای یک شخص خاص بعنوان سهامدار خرد، بسیار هزینه‌بر و زمانبر بوده و صرفه نخواهد داشت.

ج )  همچنین همانطور که می‌دانیم، در مجمع عمومی شرکت، تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک رای حاضر در جلسه رسمی، و در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت، تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دو سوم آراء سهامداران حاضر در جلسه رسمی (تقریبا معادل ۶۷ درصد)، معتبر خواهد بود. بنابراین بنا به تشخیص شرکت، می‌توان مجموع سهامی که در طول عمر بورسی شرکت، عرضه می‌شود، به گونه‌ای باشد که شرکت، کنترل تصمیمات مجمع عمومی و مجمع فوق‌العاده را برای خود حفظ نماید و آن را از دست ندهد. اگر شرکت حداکثر معادل ۳۳ درصد سهام شرکت را در بورس عرضه کند، به طور قطع کنترل تصمیمات هر دو مجمع را همچنان در اختیار خواهد داشت. ولی از آنجایی که عمدتا تمامی سهامداران یک شرکت در مجامع آن شرکت نمی‌کنند، بنابراین حتی با عرضه ۴۰ درصد و در اختیار داشتن ۶۰ درصد از سهام شرکت نیز، به احتمال قریب به یقین می‌تواند دو سوم ارا افراد حاضر در جلسه را در اختیار خود داشت.

د )  اگر سهامدار عمده به هر دلیلی مجددا تمایل به خرید سهام شرکت خود و جمع آوری آن از سهامداران خرد را داشت، این مهم امکان پذیر خواهد بود. 

۲ – چند دفتره بودن شرکت‌های غیر بورسی به منظور صرفه‌جویی در مالیات

عموما شرکت‌های غیر بورسی برای صرفه‌جویی در مالیات، تلاش می‌کنند در راستای پرداخت کمتر مالیات، سود خود را تا جای ممکن، کمتر از واقع برآورد کنند. بنابراین اکثر شرکت‌های غیر بورسی، چند دفتره هستند. از آنجا که ورود شرکت‌ها به بورس، مستلزم سودآوری و شفافیت اطلاعات مالی آن‌هاست، عموم شرکت‌ها نگران این موضوع هستند که با نشان دادن سود واقعی، ملزم به پرداخت مالیات‌های سنگین شوند، پاسخگویی به این دغدغه از چند منظر صورت خواهد پذیرفت:

الف )  در خصوص لزوم پرداخت مالیات بیشتر برای ورود به بورس، تیم آرتین در جلسات ابتدایی ملاقات با شرکت مورد نظر، اقدام به دریافت اطلاعات مالی فعلی و پیش‌بینی بودجه ۵ سال آتی شرکت موردنظر در قالب یک فایل اکسل می‌نماید و به کمک این اطلاعات، به صورت حدودی تخمین می‌زند شرکت مورد نظر در بدو پذیرش در بورس چقدر ارزشگذاری شده و به چه میزان می‌تواند تامین مالی نماید. همچنین با توجه به مفروضات ارائه شده پیش‌بینی می‌کند این شرکت در مسیر رشد خود بعد از حضور در بازار سرمایه، به چه ارزشی می‌تواند برسد و در این مسیر، به چه میزان و در چه مدت‌زمان می‌تواند از بورس تامین مالی نماید. در نتیجه شرکت می‌تواند با در درست داشتن میزان تخمینی تامین مالی از طریق بورس و میزان مالیاتی که باید به دلیل شفافیت مالی پرداخت نماید، تحلیل هزینه منفت نماید.

ب )  همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، شرکت‌ها در صورت پذیرش در بورس، بسته به میزان عرضه سهام خود، بین ۲.۵ تا ۵ درصد معافیت مالیاتی خواهند داشت که همین امر باعث می‌شود مالیات کمتری پرداخت نمایند.

ج )  شرکت‌ها به مشاوره‌های حسابداری و حسابرسی نیاز خواهند داشت که بتوانند صورت‌های مالی خود را برای ورود به بورس آماده نمایند. در این خصوص تیم‌های حسابداری و حسابرسی همکار ما، قادر به ارائه خدمات در این خصوص خواهند بود.

۳ – لزوم پاسخگویی مداوم به سهامداران در خصوص عملکرد شرکت

یکی از دغدغه‌های شرکت‌ها برای ورود به بورس، چگونگی پاسخگویی به سهامداران شرکت یا بارگذاری اطلاعاتی که به موجب قوانین بورس، ملزم به افشا هستند در سایت‌های تحت نظارت سازمان بورس، می‌باشد. در این خصوص، تیم آرتین ، واحد امور سهام شرکت را راه‌اندازی کرده و نیروی مستقر در این واحد را- که می‌توانند بسته به صلاحدید شرکت، توسط شرکت یا توسط تیم آرتینانتخاب شوند- به صورت کامل آموزش خواهد داد.

۴ – خطر مطلع شدن رقبا از اطلاعات نهانی شرکت با بارگذاری آن‌ها روی سامانه کدال و …

از آنجا که سازمان بورس، آگاه به دغدغه‌های رقابتی بین شرکت‌های رقیب می‌باشد، این امکان را برای شرکت‌ها قرار داده که پس از ورود به بورس به گونه‌ای اطلاعات خود را افشا نماید که هم الزامات سازمان بورس را به طور کامل رعایت نماید و هم اسرار کسب‌وکار و عملیات آتی خود را حفظ نماید.

۵ – عدم آشنایی با بازار سرمایه و سردرگمی در بدو ورود به بازار

در صورتی که شرکت پس از عرضه اولیه، تمایل به دریافت مشاوره در خصوص مختصات حضور در بازار سرمایه از تیم ما داشته باشد، تیم ما می‌تواند ارتباط شرکت مورد نظر با بازار سرمایه پس از ورود آن شرکت به بورس را مدیریت نماید تا جایی که شرکت به مختصات این بازار، مسلط شده و به ارزش ذاتی خود نزدیک گردد.